Pravidla Golf kroketu 2013


PRAVIDLO 3 - VYBAVENÍ


(a) Kolík

(1) Kolík je pevný válec o výšce 18 palců (457 mm) nad zemí a jednotném průměru 1.5 palce (38 mm). Přípustná odchylka pro výšku je +/- 1 palec (25 mm). Přípustná odchylka pro průměr je +/- 0.25 palce (6 mm). Kolík musí být svislý, pevně fixovaný a mít bílou barvu nejméně do výšky 6 palců (152 mm) nad zemí. Od vrchního konce může mít modrý, červený, černý a žlutý nebo zelený, růžový a hnědý pruh, a to v tomto pořadí.

(2) Kdykoli je zpozorováno, že se kolík naklání, je narovnán za dozoru rozhodčího nebo obou stran, s výjimkou situace, kdy je koule v dotyku s kolíkem nebo by se do něj dostala po narovnání, v kterýchžto případech se kolík nenarovná, dokud se od něj koule neodehraje.

(b) Branky

(1) Každá branka je zhotovena z pevného kovu a skládá se ze dvou tyček spojených s břevnem. Břevno musí být rovné a kolmé k tyčkám. Branka musí mít na výšku 12 palců (305 mm), měřeno k vrchní části břevna, a musí být svislá a pevně fixována. Přípustná tolerance pro výšku je + 0.5 palce / - 1 palec (+ 13 mm / - 25 mm). Tyčky a břevno musí mít nad zemí jednotný průměr mezi 5/8 palce (16 mm) a 3/4 palce (19 mm) s přípustnou odchylkou 1/16 palce (1.5 mm), i když se připouští menší odchylky nahoře i dole. Alternativně může mít břevno branky čtvercový průřez s hranami mezi 5/8 palce (16 mm) a 3/4 palce (19 mm) s přípustnou odchylkou 1/16 palce (1.5 mm) a zakulacenými hranami. Vnitřní povrchy tyček musí být přibližně rovnoběžné a musí být od sebe vzdáleny ne méně než 3 3/4 palce (95 mm) a ne více než 4 palce (102 mm). Na turnajích a v zápasech smí nicméně pořádající organizace stanovit vzdálenost mezi tyčkami. Alternativně smí určit mezeru mezi koulí a vnitřním povrchem tyčky, když je koule uprostřed branky a dotýká se druhé tyčky. Každá branka na kurtu musí mít stejnou šířku s přípustnou tolerancí 1/32 palce (0.8 mm).

(2) Branky mohou být bez nátěru, nebo natřené nabílo. Navíc může být břevno první branky obarveno namodro a břevno páté nebo poslední branky načerveno.

(3) Jakákoli branka, u které se zjistí, že je vratká nebo vychýlená, se uvede do pořádku pod dohledem rozhodčího nebo obou stran, s výjimkou situace, kdy je koule v kontaktu s brankou nebo by se do něj dostala po narovnání, v kterýchžto případech se branka nenarovná, dokud se od ní koule neodehraje.

(c) Koule

(1) Používají se čtyři koule barvy modré, černé, červené a žluté. Jsou povoleny i alternativní barvy, konkrétně zelená, hnědá, růžová a bílá, jakož i jiné sady barev nebo odlišujících značek. Všechny koule musí mít průměr 3 5/8 palce (92 mm) s přípustnou odchylkou +/- 1/32 palce (0.8 mm) a musí mít hmotnost 16 uncí (453 g) s přípustnou odchylkou +/- 1/4 unce (4 g). Na turnajích a v zápasech smí nicméně organizace zodpovědná za pořádání soutěže stanovit další požadavky.

(2) Vlastník koule smí se souhlasem rozhodčího nebo protivníka mezi údery zdvihnout kouli, aby ji otřel, zabránil interferenci nebo ji vyměnil, pokud neodpovídá pravidlům nebo je poškozená. Před zdvižením musí být pozice koule přesně označena.

Komentář k Pravidlu 3(c)(2): Viz také Pravidlo 9(g) a 11(a)

(d) Hole

(1) Hůl se skládá z kladiva a násady pevně spojené s jeho středem a kolmé k němu alespoň ve spodní 12palcové (305 mm) části, takže během hry fungují jako celek.

(2) Na násadě může být omotávka z libovolného materiálu, ale ani ona ani sama násada nesmí být tvarovány podle otisku žádné části hráčovy ruky.

(3) Kladivo musí být pevné. Musí mít v principu stejné herní vlastnosti bez ohledu na to, který jeho konec je použit k úderu do koule. Části konců, které jsou ploché, se nazývají koncové plochy a musí být rovnoběžné a stejné, i když se dovoluje zdobení a drobné odchylky. Obě koncové plochy a jejich hrany musí být takového tvaru a vyrobeny z takové látky, u nichž je nepravděpodobné, že způsobí poškození koulí.

(4) K žádné části hole nesmí být připojena zrcátka, mířidla nebo jiná zařízení určená k usnadnění míření nebo hraní úderu. Násada nicméně nemusí být rovná a na kladivu mohou být mířící čáry.

(5) Zdravotně postižený hráč může použít hůl s patřičně upravenou násadou nebo vybavenou pomůckami za předpokladu, že tím nezíská výhodu proti hráči bez takového postižení, který používá běžnou hůl.

(6) Hůl nesmí být během hry vyměněna za jinou, s výjimkou situace, kdy byla neúmyslně poškozena způsobem, který významně ovlivňuje její použití, nebo situace, kdy hůl není dostupná. Poškozená hůl se smí používat pouze v případě, že tím striker nezíská výhodu. Herní vlastnosti hole se během hry nesmí měnit s výjimkou jejího uvedení do původního stavu po jeho změně. Pokud je kladivo oddělitelné od násady, ani jedna tato část nesmí být vyměněna s výhradou situací popsaných v tomto pravidle.


© 2004 Asociace českomoravského kroketu email